Skip navigation

Countries Information

  1. HOME
  2. Countries & Regions
  3. Search
Search

Afghanistan flag
Afghanistan
The Islamic Republic of Afghanistan

Overview

  • Establishment of Diplomatic Relations : December 1973~September 1978
  • Resumption of Diplomatic Relations : January 31, 2002
  • Bilateral Trade(2020) : $30.89million
    • Exports : $ 29.86 million
    • Imports : $ 1.03 million
  • The ROK's Assistance toward Afghanistan
    • Official Development Assiatance(until 2020) : about $1 billion
    • Pledged to provide $35 million in 2021
    • Provided $725 million from 2011 to 2020
    • Operated the Provincial Reconstruction Team(PRT) in Parwan Province from July 2010 to June 2014
    • Transferred the PRT base in Charikar to the Afghan Interior Ministry in Dec. 2012 (The PRT was relocated to Bagram Base)
    • Transferred equipment and materials of the Korean Hospital in Bagram to the Afghan Defense Ministry in May 2015
    • Transferred equipment and materials of the Korean Vocational Training Center in Bagram to the Afghan Labor and Social Welfare Ministry in May 2015
  • High-level Exchanges
    • From Afghanistan to the ROK
      • 2010   Mar. Farahi (Deputy Foreign Minister)
      • 2012   Nov. Ludin (Deputy Foreign Minister)
      • 2013   Feb. Khalili (2nd Vice President)
      • 2013   Jul. Najafi (Minister of Transport)
      • 2013   Aug. Raheen (Minister of Culture)
      • 2013   Oct. Sangin (Minister of Telecommunication)
      • 2014   June. Hassam (Vice Minister of Telecommunication)
      • 2014   Oct. Hassan(Vice Minister of Information & Culture)
      • 2014   Oct. Sangin (Minister of Telecommunication)
      • 2014   Oct. Hassam (Vice Minister of Telecommunication)
      • 2015   May. Ahmad (Minister Advisor to the President)
      • 2015   Sep. Qayomi(Advisor to the President)
      • 2016   Oct. Durrani(Minister of Agriculture, Irrigation and Livestock)
      • 2018   Nov. Yari(Minister of Public Wokrs)
      • 2019   May. Peikar(Minister of Urban Development and Land)
    • From the ROK to Afghanistan
      • 2010   Jul. Shin Gak-soo (1st Vice Foreign Minister)
      • 2010   Aug. Kim Tae-young (Defense Minister)
      • 2011   Feb. Kim Gwan-jin (Defense Minister)
      • 2012   Feb. Park Seok-hwan (1st Vice Foreign Minister)
      • 2014   June. Lee Kyung-soo (Deputy Foreign Minister)
      • 2016   June. Choi Hong-ki (Special Representative for Afghanistan and Pakistan)
      • 2019   Sep. Kim Young-Chae(Special Representative for Afghanistan and Pakistan)

Related documents

Related links